Медики знають, наскільки тісно взаємопов’язані процеси обміну вуглеводів і жирів. Якщо врахувати, що всього лише за 200 років рівень споживання цукру збільшився більше, ніж у 25 разів, не дивно, що проблема порушення ліпідного обміну (накопичення жирових відкладень) стоїть так гостро. Підвищений рівень цукру в крові призводить не тільки до ожиріння, але і відкладенню холестерину, що сприяє зниженню еластичності судин і звуження їх просвіту. Кров не може в звичному обсязі циркулювати по судинах, що в кінцевому підсумку призводить до підвищення артеріального тиску і підвищення навантаження на серцевий м’яз.
Не завжди розвиток цукрового діабету може бути спровоковано підвищеним цукром у крові, але небезпека захворювання від цього не зменшується. Основна його підступність полягає в бессимптомной формою розвитку. Тому так важливо стежити за нормою цукру в крові, регулярно перевіряючи цей показник, особливо після подолання 40-річного вікового рубежу.
Якщо в динаміці цієї характеристики помічені будь-які зміни, необхідно зробити наступні дії:
– Звернутися до лікаря за консультативною допомогою; виконуючи всі його рекомендації, пройти призначені аналізи та обстеження;
– Вжити всіх заходів, щоб позбутися зайвої ваги;
– Стежити за обсягом споживаної і виділюваної рідини; краще всі показники заносити в спеціальний щоденник;
– Незважаючи на те, що фізичне навантаження сприяє зниженню рівня цукру в крові, про її інтенсивності і частоті проконсультуватися з лікарем;
– При найменшій підозрі на погіршення загального самопочуття, звертайтеся за допомогою до фахівця, дії якого допоможуть зберегти дорогоцінний час.
Радимо вести індивідуальний облік показників цукру і холестерину, дані про які можна записувати в табличку, яка містить такі колонки цукор (весна, осінь, норма), холестерин (весна, осінь, норма).
При постійному обліку кількості цукру в крові, необхідно стежити і за гормональним балансом, так як щитовидна залоза надає немаленьке вплив на ліпідний обмін. Особливе значення тут мають статеві гормони, вироблення яких порушується з настанням клімаксу. Статистика свідчить про те, що норма цукру в крові після клімаксу приблизно в 8 разів частіше змінюється в гірший бік, ніж до кліматичних явищ. Причому, спостерігається дана закономірність частіше у жінок, ніж у чоловіків, так як статеві гормони прекрасної половини людства в більшою мірою перешкоджають відкладенню холестерину. Його кількість різко зростає одночасно зі зниженням функції щитовидної залози. Як відомо, саме на даному етапі відзначається посилене утворення склеротичних бляшок, що перешкоджають нормальному току крові по судинах внаслідок звуження їх просвітів. Якщо патологій щитовидної залози не зазначається, холестериновий баланс страждає в меншій мірі.
Чимале значення в даному процесі відіграють гормони підшлункової залози. Наприклад, якщо інсулін виділяється в недостатній кількості, існує велика ймовірність розвитку цукрового діабету. Збільшення норми холестерину сприяє підвищенню інших ліпідів, а як наслідок розвитку атеросклерозу.
Кращою профілактикою захворювань, провокованих дисбалансом рівня цукру в крові, є його постійний облік, адекватне лікування при найменших відхиленнях від норми, консультативна підтримка лікаря, що призначає спеціальне дієтичне харчування і диференціює фізичні навантаження.